Poznáte bao? Táto nadýchaná pochúťka je vzdialeným ázijským príbuzným našich parených buchiet. Odtiaľ sa buchty vďaka popularite dostali do celého sveta a tým narástla ich rozmanitosť. Malá žemľa polkruhového tvaru s vodorovným prehybom má v porovnaní s knedľovým cestom nasladlú chuť, aby v spojení s pikantnou náplňou vytvorila nezabudnuteľný gurmánsky zážitok.
Hovorí sa, že bao žemle vznikli v severnej Číne, kde sa pestovalo viac pšenice ako ryže. Po celom svete je táto dobrota nazývaná nielen bao, ale aj “bay, pow, pau, paoare, mantou, baozi, bausak alebo humbou”. V každej kuchyni má nielen iný názov, ale aj spôsob prípravy a druh náplne.
Pri príprave náplní tejto pochúťky sa fantázii nekladú medze! Medzi najčastejšie používané ingrediencie patria trhané mäso (hovädzie, bravčové alebo kuracie), huby, tofu a čerstvá zelenina, napríklad šalát, cibuľka, paprika či mrkva. K niektorým druhom mäsa sa tiež hodia aj nakladané uhorky, jalapeños alebo zázvor. Na dochutenie sa používajú rôzne druhy omáčok, majonéz a dressingov, ale aj mleté arašidy, opražený sezam, avokádo, fazuľové klíčky, mäta, chilli alebo typický koriander.
Pripravte si chutné bao žemle doma!
S radosťou vám ušetríme množstvo času a energie a prípravu samotných bao žemlí urobíme za vás. Vy si ich môžete len jednoducho kúpiť a následne naplniť. Inšpiráciou vám môže byť nasledujúci recept.
Na náplň potrebujeme:
- Pečené mäso (pokojne zvyšok bravčového, hovädzieho či kuracieho z nedeľného obeda) alebo tofu (pre vegetariánsku verziu)
- Mrkva
- Čerstvá uhorka
- Mladá zelená cibuľka
- Voda
- Ocot (vínny alebo ryžový)
- Cukor
- Soľ
- Chilli
- Arašidy
- Sezam
- Sójová alebo teriyaki omáčka
Postup:
- V 250 ml teplej vody rozmiešame 3 PL octu, 1 ČL soli a 3 PL cukru.
- Zeleninu nakrájanú na tenké plátky vložíme do nálevu a necháme približne hodinu v uzavretej nádobe odstáť.
- Medzitým si pripravíme mäso tak, že ho (už upečené) natrháme alebo nakrájame na tenké prúžky. Ak sme zvolili tofu, nakrájame ho na kocky a s trochou sójovej omáčky opražíme na oleji na panvici.
- Ďalej si naparíme žemle podobne ako v prípade parených buchiet. Žemle plníme hneď po naparení, pretože najchutnejšie sú, keď sú ešte teplé a mäkké.
- Hotové mäso vložíme do žemle, doplníme zeleninou vytiahnutou z nálevu a posypeme drvenými arašidmi, chilli a sezamom. Na záver pridáme omáčku podľa chuti.
Dobrú chuť!